АНТИБАКТЕРИСКИ - ПРОТИВ МОЗОЛЧИЊА И АНКИ

Органско нане – ефикасно за млада и масна кожа

Хормонските промени кои го следат пубертетот на младешката кожа предизвикуваат зголемено лачење на себум (маснотија на кожата), при што кожата е посебно наклонета кон создавање на акни и мозолчиња. Вообичаено, проширените пори стануваат затворени, со што се спречува нормалниот тек на себумот и другите производи на метаболизмот на површината на кожата. Дополнителните бактериски инфекции доведуваат до создавање на воспалени процеси.
LOGONA производите за масна и проблематична кожа содржат органско нане и природна салицилна киселина од кора на врба. Делуваат антибактериски, а со редовна употреба се спречува појавата на создавање на нови мозолчиња (акни) и лузни (цикатрикси). Го регулираат маслено – водениот баланс. Производите особено се погодни за нега на кожата за време на пубертетот и за оштетена кожа кај возрасните.

АКТИВНИ СОСТОЈКИ

ОРГАНСКО НАНЕ

Органското нане ја стимулира циркулацијата на крвта и има освежителен и антисептичен ефект. Во стоматолошката хигиена се користи нешто поблага форма на пеперминт кој обезбедува долготраен дополнителен свеж здив.

ДРАГОЦЕНИ ЕКСТРАКТИ

Козметиката на LOGONA содржат активни состојки од растително потекло, како и драгоцени екстракти и растителни масла од сертифицирано органско земјоделство. Компанијата Logocos произведува повеќе од 40 различни растителни екстракти.

ЕКСТРАКТ ОД КОРА НА ВРБА

Природната салицилна киселина од кората од бела врба има антибактериски ефект и благодарение на нејзината апсорпциска моќ помага да се намали сјајот на масната кожа. Екстрактот од кора од врба ја прави кожата мазна и нежна на допир.