ДРАГОЦЕНИ РАСТИТЕЛНИ ЕКСТРАКТИ

Душата на природниот и органски квалитет на LOGONA

Растенијата, без оглед дали се користат како масло, екстракт или за мирис во нашите производи, потекнуваат од контролирано органско земјоделствo или од саморастечки растенија собирани од природата. Заедно, тие формираат висококвалитетни комплекси на активни состојки, кои ја разубавуваат кожата, косата и телото со најдоброто од природата. Повеќе од 60 различни растителни екстракти се користат во LOGONA:

Камилица од Египет, рузмарин од Франција, цвет од липа од Хрватска, конска опашка од Португалија: Истражувачкиот и развоен тим на LOGOCOS анализира растенија од многу различни земји. Анализите покажуваат дека растенијата од јужните подрачја се најефикасните „собирачи на сонце“. Интензивното сончево време значи дека тие обезбедуваат богата жетва на активни состојки за да направат екстракти со многу интензивен ефект.

СОПСТВЕН СИСТЕМ ЗА ЕКСТРАЦИЈА

За поголем квалитет и подобрена ефикасност

Најважните екстракти се произведуваат од наша страна дирекно од растителните полиња. Квалитетот на екстрактот е исто толку важен како и квалитетот на растенијата. LOGONA користи специјален процес со помош на сопствен систем за екстракција за да ги направи активните растителни толку интензивни и нежни: LOGONA користи мешавина од биоетанол, вода и глицерин како растворувач за оптимално развивање на што поголем дел од активните растителни состојки. Овој раствор тече низ деловите на растенијата за период од шест до осум часа. LOGONA произведува многу сопствени растителни екстракти, бидејќи вообичаените екстракти обично се прават со употреба на етанол и вода. Дополнителниот глицерин што се користи овозможува да се растворат уште повеќе растителни состојки.

ЕКСТРАКТИ и растенија

ОРГАНСКИ ВОЛЧЈИ ТРН („Bio-Seabuckthorn“)

Маслото од бобинки на органски волчји трн со високото ниво на антиоксиданти, се бори против воспалителните процеси и игра важна улога во одржувањето на младешкиот изглед на Вашата кожа. Ја зголемува еластичноста и отпорноста на сврзното ткиво, ја регенерира кожата и ја одржува нежна, мека и еластична. Има смирувачки и заздравувачки ефект.

КАФЕНА АЛГА

Ефективната активна состојка на комплексот „Kalpariane™“ се добива од морски кафени алги. Ја зголемува сопствената заштитна функција на кожата и ја заштитува од штетните влијанија на слободните радикали и надворешната средина. Ја стимулира клеточната енергија и ја зајакнува цврстината и еластичноста на кожата.

МАСЛО ОД ОРГАНСКИ АРГАН

Маслото од арган ја стимулира клеточната регенерација, правејќи ја кожата мека и мазна. Содржи високи нивоа на антиоксиданти кои се спротивставуваат на слободните радикали - ова го прави природна фонтана на младоста за кожата.

ОРГАНСКА РОЗА ДАМАСЦЕНА

Го подобрува тенот и има смирувачки, балансирачки, разјаснувачки, оживувачки и освежувачки ефект врз кожата. Цветните пупки од миризливата роза дамасцена прават чуда на кожата. Екстрактот кој се добива од собрани цветни ливчиња има смирувачки, антиинфламаторен и заздравувачки ефект. Ја хидрира, освежува и ја чисти кожата.

ОРГАНСКО НАНЕ

Органското нане ја стимулира циркулацијата на крвта и има освежителен и антисептичен ефект. Во стоматолошката хигиена се користи нешто поблага форма на пеперминт кој обезбедува долготраен дополнителен свеж здив.

ХАМАМЕЛИС

Било познато уште од американските доморотци како растение со големо лековито дејство. Танините кои се содржат во него се сметаат дека имаат антиинфламаторно, адстрингентно и смирувачко дејство.

ЦРВЕНА АЛГА

Ексклузивната активна состојка SILIDINE® се екстрахира од црвените алги. Ги зајакнува ѕидовите на крвите садови, ја зголемува нивната еластичност и ја подобрува нивната отпорност. Овозможува клеточна регенерација, делува смирувачки и долготрајно го редуцира црвенило.

ОРГАНСКО АЛОЕ

Екстрактот се добива од ткивата што ја складираат влагата во лисјата од алое. Ја хидрира кожата, ги смирува иритациите и има заздравувачки ефект. Исто така, го зголемова само-заздравувањето на изгореници од сонце и обезбедува мала заштита од „UV“ зраците.

ОРГАНСКА КАМИЛИЦА

Камилицата е една од најпопуларните и најпознатите лековити билки во Европа. Благодарение на нејзините разноврсни својства, камилицата стана неопходен дел од природната медицина. Во зависност од концентрацијата и испораката, може да има антибактериски, смирувачки, антиинфламаторно и антисептично дејство. Исто така, помага за побрзо заздравување на раните

ОРГАНСКО АВОКАДО

Маслото од органско авокадо, богато со витамини и минерали, има сличен состав како човечкиот себум и затоа е идеално прилагодено за природна нега на кожата. Нежно е, брзо се апсорбира и ја штити кожата од сушење.

БАМБУСОВ ПРАВ

Бамбусовиот прав содржи висока концетрација на силикати, флавоноиди, железо и калциум. Бамбусовиот прав има можност да апсорбира себум до 200% од сопствената тежина и поради ова овозможува природен мат изглед на кожата.

ОРГАНСКО ГИНКО

Флавоноидите содржани во гинко се особено важни за нега на кожата. Овие секундарни растителни супстанции штитат од слободни радикали кои го забрзуваат процесот на стареење на кожата. Гинко, исто така, придонесува за зацврстување и зајакнување на кожата, подобрување на протокот на крв во ткивото и активирање на метаболизмот на клетките.

ОРГАНСКИ КОФЕИН

Кофеинот ефикасно ги неутрализира слободните радикали, ја измазнува кожата, обезбедува хидратација и ја прави кожата помека. Во шампоните, кофеинот го стимулира растот на косата. Исто така, тој ја зголемува и енергијата.

МАСЛО ОД ОРГАНСКА INCA-INCHI

Високата содржина на витамин Е во маслото „inca inchi“ ја прави кожата да изгледа свежа. Има хидрирачки ефект, а како состојка во шампоните, обезбедува мека и сјајна коса.

ПИВО

Пивото и дава сјај на косата, ја зајакнува и ја прави пополна и со поголем волумен. Пивото содржи бројни витамини и хранливи материи, кои ја прават косата видливо поздрава.

ОРГАНСКА ЈАГОДА

Вкусниот, овошен вкус на јагода, специјално дизајниран за мали деца, придонесува миењето на заби на децата да им стане забава.

ОРГАНСКИ МОРКОВ

Органскиот морков ја зголемува еластичноста, ја регенерира кожата и помага на сувите, груби регии на кожата. Дава убав тен и освежен изглед на кожата. Работи против слободни радикали. Исто така, ги минимизира слободните радикали.

ОРГАНСКА ЕХИНАЦЕА

Интензивно ги регенерира клетките на кожата и има антиинфламаторно дејство. Ехинацеата ги заздравува раните, е антибактериски и го поддржува процесот на регенерација на кожата.

ОРГАНСКА ЖАЛФИЈА

Жалфијата има антиинфламаторно, антиперспирантно, антибактериско и антивирусно дејство. Затоа е идеална за паста за заби, бидејќи спречува воспаление на устата и грлото.

ОРГАНСКА КАЛИНКА

Семињата од калинка имаат ефект на затегнување на кожата и намалување на брчките. Нивниот единствен спектар на масни киселини имаат својство да ги неутрализираат штетните слободни радикали. Има адстрингентно и ревитализирачко дејство.

ЕКСТРАКТ ОД ОРГАНСКА КОПРИВА

Косата ја прави сјајна, а исто така ефикасно се бори против првут и опаѓање на косата. Има смирувачки ефект врз кожата и го подобрува целокупниот тен.

ОРГАНСКИ МЕД

Медот, исто така е прекрасен за кожата и косата бидејќи медот има противвоспалително и благо антисептичко дејство, а на косата и дава природен сјај.

МАСЛО ОД ОРГАНСКА СМРЕКА

Маслото кое се добива од дрвото смрека традиционално се користи за спречување на првут, а денес е познато и по антимикробно дејство. Исто така, е ефикасно против проблеми со кожата како што се акните.

ОРГАНСКА МАТОЧИНА

Има балансирачки, заштитен, смирувачки и антибактериски ефект врз кожата. Покрај пријатниот мирис, особено е погодна за сува и нечиста кожа

ОРГАНСКИ ГОЏИ-БОБИНКИ

Во Кина гоџи бобинките се интегрален дел од традиционалната медицина веќе 3.000 години, a многу се ценети поради нивните стимулирачки и регенеративни способности. Гоџи бобинките се богати со витамини и минерали, како железо, магнезиум и калциум и ги штитат клетките преку високото ниво на антиоксиданси кои исто така ги содржат

ПЧЕНИЧЕН ПРОТЕИН

Како активна состојка во производите за коса, пченичниот протеин формира заштитен слој околу прамените на косата и со тоа ја заштитува косата од надворешните штетни влијанија. Освен тоа, ја прави косата свиленкаста и го олеснува чешлањето. Пченичниот протеин ја подобрува хидратацијата и заздравувањетото на раните, а кожата ја прави црвста. Неговиот антиоксидански ефект го прави идеален за нега на оштетена зрела кожа

ШИ-ПУТЕР

Во содржината на плодот на ши дрвоти има повеќе од 50% масти и затоа од него се добива екстра квалитетен путер за кожата, светски познат заради хидратантниот и измазнувачки ефект кој и го дава на кожата. Идеално ја регулира равнотежата на влага во кожата и ја штити од дехидрација. Содржи вредни фитостероли, антиоксиданти и масни киселини кои ја јакнат бариерата на кожата.

ПРИРОДНА ХИЈАЛУРОНСКА КИСЕЛИНА

Природната хијалуронска киселина не само што ја одржува влажниста, таа формира и мазен заштитен слој на кожата. Ги обновува клетките „stratum corneum“ со што ги намалува брчките и ја прави кожата прекрасно мека и мазна и нежна на допир.

МАСЛО ОД ОРГАНСКА ЈОЈОБА

Маслото од семе од органска јојоба е богато со провитамин А, витамин Е и многу различни минерали. Благодарение на тоа и посебната содржина на масни киселини, маслото од јојоба е одлично за негување на кожата. Има смирувачки и хидрирачки ефект.

LOGONA ОЗНАКА ЗА ОРГАНСКО

Голем дел од производите се означени со LOGONA ознака за органско. LOGONA со ова ознака гарантира висок ОРГАНСКИ квалитет на нејзините производи.